Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Zbieranie wody atmosferycznej do chłodzenia paneli PV

Zbieranie wody atmosferycznej do chłodzenia paneli PV

Autor: Electrodesk sp. z o.o., publikacja: 2020-06-25

author box img

Anton Koleśnik

Zaktualizowano: 29 grudnia 2020 29.12.2020 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

  • AWH – chłodzenie paneli fotowoltaicznych
  • AWH – wyniki testów terenowych
  • Więcej poradników o fotowoltaice

Ponad 25296 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Naukowcy z Arabii Saudyjskiej zaproponowali nową technikę chłodzenia paneli PV, która umożliwia zbieranie wody atmosferycznej. Urządzenie to wykorzystuje ciepło odpadowe z panelu PV do zbierania wody atmosferycznej w nocy, a następnie uwalnia ją w ciągu dnia w celu schłodzenia modułu. Badacze twierdzą, że urządzenie może być również ulepszone w celu produkcji ciekłej wody, która mogłaby być wykorzystana do czyszczenia modułów.

AWH – chłodzenie paneli fotowoltaicznych

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Techniki Króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha opracowali rozwiązanie chłodzenia paneli fotowoltaicznych, które wykorzystuje absorpcyjny zbieracz wody atmosferycznej (AWH - Atmospheric Water Harvester).

Urządzenie to, które może być umieszczone z tyłu komercyjnych paneli fotowoltaicznych, zbiera wodę atmosferyczną wieczorem i w nocy. Zebrana woda jest następnie odparowywana i uwalniana w ciągu dnia z wykorzystaniem ciepła odpadowego z panelu PV jako źródła energii. Odparowanie wody z kolei odbiera znaczną część ciepła z samej płyty i obniża jej temperaturę.

To nowe rozwiązanie, zdaniem naukowców, może być stosowane zarówno w małych instalacjach fotowoltaicznych, jak i w dużych parkach słonecznych.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 296 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

AWH – wyniki testów terenowych

Specjalista Oferteo.pl

Badacze z Uniwersytetu Nauki i Techniki Króla Abdullaha

Specjalista Oferteo.pl

Nasze wyniki pokazują, że AWH może zapewnić średnią moc chłodniczą 295 W na m2, gdy ogniwo słoneczne jest wystawione na działanie światła słonecznego o natężeniu 1 godz., co w warunkach laboratoryjnych prowadzi do spadku temperatury o >10°C i wzrostu produkcji energii elektrycznej przez ogniwo słoneczne nawet o 15% w stosunku do ogniwa bez AWH.

Testy terenowe przeprowadzone latem i zimą w Arabii Saudyjskiej wykazały, że wydajność energetyczna modułów wzrosła od 19% do 13%. Technologia składa się z podłoża wykonanego z nanorurek węglowych (CNT) osadzonych w sieciowanym poliakrylamidzie (PAM).

Grupa naukowców wyjaśniła także, że system AWH można zmodyfikować w celu uzyskania czystej wody poprzez zintegrowanie warstwy chłodzącej w komorze kondensacji wody.

Specjalista Oferteo.pl

Badacze z Uniwersytetu Nauki i Techniki Króla Abdullaha

Specjalista Oferteo.pl

W jednym z doświadczeń aluminiowa komora kondensacyjna została przymocowana tuż pod warstwą chłodzącą AWH (wymiary 5 × 5 × 0,5 cm3), co doprowadziło do stabilnej temperatury powierzchni panelu wynoszącej ~50°C podczas badania.

Przez tę komorę kondensacyjną urządzenie może być również rozbudowywane w celu uzyskania ciekłej wody, która może być używana do czyszczenia modułów lub po prostu używana jako woda pitna.

Czytaj też: Jak działają panele słoneczne?

Dodano: 25 czerwca 2020 Zaktualizowano: 29 grudnia 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco